Prievidza v praveku

SJ1, pravek.mp3

Napriek tomu, že prvá zmienka o meste Prievidza sa datuje až do roku 1113, jej územie a širšie susedstvo boli aktívne obývané už od čias doby kamennej. Hornonitrianska kotlina predstavovala dôležitý bod pre viacero obchodných trás. Jednou z nich bola tzv. jantárová cesta, ktorou prechádzala vetva transkontinentálnej komunikácie, a tak spájala Stredomorie s Pobaltím.

V období rokov 250 – 40 tis. p. n. l. registrujeme výskyt prvej neandertálskej skupiny na území dnešného Bojnického zámku. Koncom stredného paleolitu už zachytávame prítomnosť neandertálcov i priamo na území Prievidze. Ich výskyt potvrdili objekty nájdené na Mariánskom vŕšku. Medzi tieto artefakty patria kamenné nástroje, nesúce znaky levalloiskej a mousterienskej kultúry.

Kamenné paleolitické nástroje nájdené na Mariánskom vŕšku

Pazúriková dýka a paleolitický kamenný nástroj nájdený
na Mariánskom vŕšku

Neolitická revolúcia priniesla so sebou prevratné zlomy v technológii a spoločnosti. Homo sapiens, priamy predchodca dnešného človeka, choval dobytok, pestoval obilniny a budoval pevné príbytky z dreva. Osídlená bola hlavne dolná časť riečneho toku Nitry, travertínová kopa a Prepoštská jaskyňa v Bojniciach.

Prepoštská jaskyňa v Bojniciach

Na hornej Nitre sa už v eneolite aktívne využívala nová technika spracovania medených rúd. V dobe bronzovej zaznamenávame využívanie zlata v šperkárstve. Možnosť, že prvými zlatokopmi na hornej Nitre boli Kelti, sa nedá vylúčiť.

V 1. storočí n. l. sa jadrom osídlenia stalo hradisko Hradec. V rokoch 166 - 180 prebiehali markomanské vojny, Rimania prenikli na územie dnešného Slovenska a výsledkom bolo vyľudnenie takmer celých regiónov, vrátane hornej Nitry.

Hradisko Hradec

V období sťahovania národov sa začína vytvárať kultúra spájaná so slavicitou. V období Veľkej Moravy, v 9. storočí, už bola Prievidza obývaná. Existovalo tu niekoľko osád a dve či tri opevnené hradiská. Špecifickým znakom nášho územia bola rozšírená výroba dechtu v Bojniciach a Koši. Hornonitriansky decht bol súčasťou obchodu ako predmincové platidlo. Táto kvapalná látka mala využitie v mnohých remeslách. Získavala sa spracovaním dreva cez dechtárske pece viacerých tvarov. Zánik Veľkej Moravy nezastavilo osídľovanie Ponitrianska.

Dechtárska pec uložená
v Hornonitrianskom múzeu