Prievidza v ranom novoveku

SJ3, novovek.mp3

V polovici 16. storočia na území Prievidze panoval šľachtický rod Turzovcov. Podporoval myšlienky reformácie a šíril ich na hornej Nitre. Prvýkrát sa Turci dostávajú na Bojnické panstvo v 30. rokoch 16. storočia. Obyvateľstvo bolo zaneprázdnené stavaním protitureckých pevností, vyčerpávali ich i vojenské dane a zásobovanie vojska, čo malo negatívny vplyv na hospodárstvo všetkých vrstiev spoločnosti.

Druhá najstaršia mapa Uhorska
od Wolfganga Lazia (1556). Modrá šípka ukazuje umiestnenie Prievidze a Bojníc.

Po obsadení Budína v roku 1541 vzrástol záujem o obchodnú stanicu, vedúcu mestom Prievidza. V 40. rokoch 16. storočia bola vybudovaná poštová stanica. Cestujúcim tu boli poskytované ubytovacie a stravovacie služby, ako aj zariadenie na prepriahanie koní, chod stanice zabezpečoval miestny poštmajster.

Dňa 26. 9. 1678 vtrhlo okolo 20 tisíc kurucov do mesta. Napriek tomu, že sa im nikto nepostavil na odpor, mesto pustošili, znásilňovali mladšie ženy, 26 mužov zabili a ďalších 65 ľudí zomrelo dôsledkom vyvolaných požiarov.

Monumentalizujúce stvárnenie kuruckého bojovníka.

Bojnické panstvo patrilo rodu Pálfiovcov. Grófka Františka Khuenová ako silná katolíčka odmietla tolerovať protestantov na svojom panstve, pozbavila ich kostolov a vyhnala. Prebehla rekatolizácia Prievidze. V roku 1666 sa tu usadili piaristi a založili kláštor spolu so školskou budovou.

Grófka Františka Khuenová, manželka Pavla Pálfiho

Interiér piaristického kostola Najsvätejšej trojice